Marec je mesiac knihy a v tomto duchu sa niesli viaceré aktivity v našej ZŠ s MŠ Gaštanová 56 i na našom elokovanom pracovisku Na stanicu 27 v Bytčici. Na hodinách slovenského jazyka žiaci čítali knihy, skladali básne, vymýšľali zaujímavé príbehy a niektorí sa zapojili do súťaže Tvorím vlastnú knihu, ktorú sami napísali, ilustrovali, aj zviazali. V minulom školskom roku 3 naše žiačky získali 1. a 2. miesto v tejto medzinárodnej súťaži. Veríme, že aj tento rok bude úspešný.
Vyvrcholením všetkých aktivít bol 27. marec 2019, kedy sa uskutočnil 14. ročník Čitateľského maratónu Daniela Tupého, nášho rodáka, ktorý zahynul v mladom veku násilnou smrťou. I takouto formou ako škola vyjadrujeme svoj odpor proti násiliu a pripájame sa k myšlienke tolerancie a porozumenia. Čitateľský maratón slávnostne otvorila riaditeľka školy Mgr. Alena Tisoňová za prítomnosti otca Daniela Tupého a bývalého riaditeľa Mgr. Karola Veselského. Maratón trval od 8,00 hod. do 13,30 hod. V čítaní rôznych kníh sa nepretržite striedali hostia, rodičia, žiaci a učitelia našej školy. Za svoj čitateľský výkon získal každý účastník Certifikát čitateľa a zapísal sa do účastníckej listiny. Tento rok sa do čítania zapojilo dovedna 306 čitateľov.
Toto podujatie dopĺňalo veľké množstvo sprievodných aktivít. Naše pozvanie prijala šéfredaktorka vydavateľstva Artis Omnis Andrea Harmanová, spisovateľky Katarína Mikolášová, ktorá predstavila deťom knihu Príbehy z prameňa a Ľubica Bátoryová ako autorka knihy Pes Timo a doktor Hafbolíto. Táto spisovateľka sa naplno venuje canisterapii a záchranárskej kynológii. Jej príbehy o Timovi sú inšpirované skutočnou rodinou a ich psom- bielym švajčiarskym ovčiakom. Zlatým klincom boli ukážky z výcviku naozajstného cvičeného psa- fenky Fany, ako dokáže vyhľadávať skryté predmety a počítať príklady dokonca aj v anglickom jazyku.
Navštívili nás tiež pracovníci Krajskej knižnice v Žiline, ktorá má v našej škole svoju pobočku už niekoľko rokov. Počas besedy s Goranom Lenčom získali žiaci veľa poznatkov o etike a etikete a rôznych literárnych žánroch. Miloš Zvrškovec im poskytol mnoho zaujímavých informácií o procese vzniku knihy od jej napísania až po predaj konkrétnemu čitateľovi.
V rámci rozprávkového workshopu sa stretli deti z našej škôlky MŠ Gaštanová i okolitých MŠ Limbová a Stavbárska a plnili rôzne zaujímavé úlohy zamerané na počúvanie s porozumením. Za odmenu im žiaci 2.A triedy zahrali krásne divadlo O Pampúšikovi a navyše získali Diplom pozorného poslucháča.
Veríme, že sa nám i takýmto spôsobom podarilo podporiť hlavnú myšlienku Čitateľského maratónu Daniela Tupého a tiež získať ďalších čitateľov kvalitnej literatúry.