• 22.apríl – Deň Zeme na 1. stupni

Deň Zeme sa v našej škole niesol v znamení mnohých aktivít, ktoré boli zamerané na ochranu životného prostredia, v ktorom žijeme. Žiaci si vypočuli v školskom rozhlase poučnú reláciu, z ktorej sa dozvedeli veľa zaujímavostí a námetov, ako je možné chrániť našu planétu, aby ostala čistá a zdravá pre túto i ďalšie generácie. Na hodinách následne robili rôzne projekty, literárne i výtvarné práce, na získavanie dôležitých poznatkov o našej planéte hojne využívali digitálne technológie, v niektorých triedach sa tiež uskutočnili besedy s odborníkmi na ochranu životného prostredia. Okrem teoretických znalostí sa žiaci aj prakticky zapojili do čistenia nášho areálu i širšieho okolia školy. Veríme, že získané poznatky a nadšenie pre ochranu životného prostredia budú naďalej využívať v každodennom živote.

• Návšteva z prírody v 2.A

Aj ku nám do 2.A zavítala vzácna návšteva, pán včelár Marián. Porozprával nám mnoho zaujímavých informácií o živote včiel. Priniesol so sebou aj jeden špeciálny úľ. V ňom sme mohli pozorovať včielky, ako usilovne pracujú a zároveň si aj overiť všetky nové poznatky o usilovných včeličkách. Mohli sme vidieť kráľovnú, robotnice a aj trúdy. Bol pre nás naozaj veľký zážitok. Nakoniec sme si vyrobili sviečku z včelieho vosku.Odnášali sme si z prednášky veľa nového a aj veľa dobrôt. Naša spolužiačka vyhrala pobyt vo včelom domčeku - v apidomčeku, kde bude relaxovať, načúvať včelám a zároveň naberať imunitu. Srdečne jej gratulujeme!

• MAJÁLES 2024

Milí naši rodičia, priatelia a učitelia, Majálesova zábava sa blíži viac ako polovica kapacity jedálne je už zaplnená. Neváhajte s kúpou vstupeniek, aby sa Vám ušlo miesto. Určite bude zase skvelá zábava. Ceny do tomboly sa zbierajú, výzdoba bude v štýle swing, máte sa na čo tešiť.

Vstupenky sa dajú zakúpiť osobne u pani Badíkovej v škôlke, v škole cez triednych učiteľov, cez naše OZ-p. Bohušíková alebo aj online platbou-do poznámky meno a počet vstupeniek Tešíme sa na všetkých

• ENVIRO-BESEDA

Dňa 18.04.2024 sa konala v triede 3.B beseda organizácie DETI ČISTEJ ZEME pod vedením Ing. Aleny Vajdovej. Tretiaci absolvovali 40 minútový program pod názvom HRA. V rámci neho triedili plný odpadkový kôš do farebných košíčkov. Cieľom bolo deti naučiť prečo odpad triediť a ako môžeme znížiť množstvo odpadkov v našom koši. Žiaci boli aktívni a interaktívne úlohy ich bavili. Daná téma veľmi vhodne doplnila aktuálne učivo Vlastivedy pre 3. ročník: Starám sa o svoje okolie. Tretiaci si uvedomili, že životnému prostrediu v obci môžeme pomôcť separovaním odpadu a skrášľovaním okolia. Najaktívnejší žiaci boli odmenení pexesom s environmentálnou tematikou. Program bol zaujímavý, aktuálny, vhodne zvolený pre danú vekovú kategóriu. Pani lektorka mala pripravené veľké množstvo pomôcok s úmyslom, čo najviac zaujať školákov.

• Exkurzia do Osvienčimu – 8., 9. ročník

Dňa 16. 4. sme sa zúčastnili exkurzie do Osvienčimu. Navštívili sme bývalé koncentračné tábory, ktoré boli vybudované počas 2. svetovej vojny. Naše počiatočné pocity radosti z exkurzie vystriedal smútok a zdesenie, čo dokáže urobiť človek človeku. Žiaden film ani fotografia nedokážu vyvolať také silné emócie, aké sme prežívali počas prehliadky „ tábora smrti.“ Táto exkurzia nám všetkým ukázala, aká je sloboda dôležitá. Sme vďační, že žijeme v mieri a v dobe, v ktorej má rovnosť svoje miesto.

• TRIEDA ČÍTA TRIEDE

Mgr. Alena Klimová a Mgr. Adriana Dubeňová pripravili pre svojich žiakov aktivitu v rámci hodiny Čítania, kde uplatnili rovesnícke učenie. Prváci (1.B) predviedli tretiakom ako sa naučili čítať. Pokrok bol zjavný. Tretiaci (3.B) ukázali prvákom správnu techniku čítania. Spoločne plnili zaujímavé aktivity vyplývajúce z čítaného textu na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Táto forma učenia mala u detí veľký úspech a tešia sa na ďalšie spoločné chvíle netradičného vyučovania.

• Deň Zeme 2024

Ako každý rok, tak aj tento si dňa 22. 04. 2024 pripomenieme, aké je dôležité chrániť našu planétu. Tento významný deň prináša jednotlivcom spoločný záväzok k ochrane a zachovaniu životného prostredia. Je potrebné, aby aj žiaci našej školy poznali hodnotu planéty. Deň Zeme oslávime prospešnými aktivitami, ktorých sa žiaci zúčastnia počas 3. a 4. vyučovacej hodiny. V pondelok škola zažiari outfitmi vo farbách našej planéty (modrá, zelená).

• Beseda s včelárom

Dňa 16. apríla 2024 triedy 2.A a 2.B navštívil včelár Marián Sobol a porozprával žiakom o včelách zážitkovou formou so zapojením všetkých zmyslov. Žiaci ukázali, čo už o včielkach vedia, naučili sa niečo nové, získali praktické vedomosti – čo robiť pri pichnutí včelou, zasúťažili si, mali možnosť pozorovať včielky naživo v uzatvorenom prenosnom úliku, ochutnali rôzne druhy medu a včelí chlieb – pergu a vyrobili si sviečku z včelieho vosku.

• OZ "Rodičia a priatelia ZŠ s MŠ Gaštanová ul. Žilina"
      • ZŠ Americká třída
    • Prečo si zvoliť nás?

• Priateľskí učitelia